?

Server Yedeklemenin En Kolay Yolu

Metin2 pvp serverler'de her geçen gün farklı bir problem yaşanıyor. Eklenen yeni özellikler, farkında olmadığımız oyuncu işlemleri daha önce hiç görmediğimiz hataları karşımıza çıkarabiliyor. Demek istediğim ne kadar profesyonel olursanız olun metin2 pvp server sahibiyseniz her an görmediğiniz bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hataların zaman zaman çözümünü bulmak imkansız olabiliyor. Ama şunu unutmayın ki en büyük hata çözümü aldığınız günlük yedekler ile gerçekleşmektedir. Server yedeklemenin birçok kolay yolu var ancak ben sizlere en kolay yolunu anlatacağım.

Server yedeğinizi bilgisayara almanız saatler sürebilir. Yeteri kadar vaktiniz olsa dahi sunucuya fazla bağlı kalmaktan sunucu güvenlik ihlali olarak görebilir ve aktarıma kendini kapatabilir. Biz bunlarla hiç uğraşmayıp root dizinimize yedeklerimizi sıkıştırıp yalnızca birkaç dakika içinde bilgisayarımıza alabilecek hale getireceğiz.

Yedeğimizi en hafif hale getirmek için loglarımızı temizliyoruz. Önceki makalelerimizden log temizleme işlemlerine bakabilirsiniz. Ardından da aşağıdaki kodu biz root dizinindeyken yazıyoruz. Yani cd /root enter'dan sonra:

tar -cvvf dosyadinikoy.tar.gz /var/db/mysql

kodunu yazıp enterladığımızda mysql yedeğimiz dosyaadinikoy.tar.gz şeklinde root klasörümüze oluştu. Tar.gz uzantılı olduğu için boyutu en az derecede diyebiliriz. Aynı işlemi oyun dosyalarında da gerçekleştirebiliriz. Yani var/db/mysql yerine usr/game yazarak game klasör yedeğini root klasörüne alabiliriz. Ancak dosyaadinikoy.tar.gz'deki ismi değiştirinki üstüne yazmasın.

Bu arada server tanıtmak için http://www.metin2pvp.gen.tr/metin2.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teşekkürler iyi eğlenceler :)

Yazan: metin2pvp      Okunma: 22432      Tarih: 23.02.2016      Etiketler: metin2 , root , server , kolay ,


Metin2pvp.gen.tr yeni bir yılın gelmesiyle beraber açılmıştır. Oyun sektöründe Metin2 pvp tanıtım sitesinin asıl hedefi kullanıcıya hitap etmektir kolay ara yüz tasarımı ile web sitemize üye olarak farklı pvp server seçenekleri ile reklamlarınızı daha rahat ve kolay şekilde yapabilirsiniz. Metin 2 , Knight ve Blog hizmeti veren sitemizin kullanıcı kitlesine hitap ederek asıl hedefi ücretsiz reklam vermektir.
Pvp Server | Metin2 pvp serverler | Pvp serverler |
Copyright 2016 www.metin2pvp.gen.tr